Vila Olímpica – olympijská vesnice

Mnoho z nás si ještě pamatuje Olympijské hry v roce 1992, které se konaly právě v Barceloně. Tehdy jsme si odtud ještě jako Československo odvezli sedm medailí a z toho čtyři zlaté (Jan Železný, Robert Znělík, Lukáš Pollert a Petr Hrdlička). Olympijská vesnička spolu se stadiony vyrostla přímo na kopci uprostřed města a doposud z ní dýchá zajímavá sportovní atmosféra. Kromě toho zde po olympiádě zůstala moderní zástavba čtvrti Poble Nou u pobřeží v blízkosti městské pláže. A také podle ní byla pojmenovaná nová stanice metra. Celý komplex Vila Olímpica je velmi zajímavý a hezky architektonicky sjednocený.

Palau Sant Jordi (katalánsky: St.-Georg-Palast, anglicky: St. George’s Palace) je moderní víceúčelová krytá aréna, která se nachází v centru Vila Olímpica. Jako taková byla jedním z hlavních center Olympijských her. Hala slouží dodnes a pořádají se zde jak různé vrcholné sportovní událost jako finále Davis Cupu, basketbalu Final Four nebo třeba halové mistrovství světa v atletice 1995.

Kromě toho zde probíhají i různé koncerty a kulturní akce. Kapacita haly pro sportovní akce činí 17 000 a pro kulturní účely až 20 000 diváků. Palau Sant Jordi navrhl japonským architekt Aratou Isozakim, který jí dal opravdu netypický tvar. Svojí moderností a mohutnou černou obrněnou střechou, tak krásně vyčnívá nad ostatní budovy.

Hlavní olympijský stadion – Estadio olímpico.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist