Park Güell

Park Güell (katalánsky Parc Güell, původní název Park Güell) je rozlehlý park s dekorativními architektonickými prvky nacházející se na svahu hory Turó del Carmel obráceném směrem k moři. Park navrhl zdejší rodák architekt Antoni Gaudí původně jako zahradní město. Výstavba parku proběhla v letech 1900 – 1914. Projekt celého zahradního města se však nepodařilo zrealizovat a nakonec tedy zůstalo hlavně u parku. Park je situován 5 kilometrů od pobřeží.

Zakázku na projekt zahradního města podle anglického vzoru zadal architektu Gaudímu průmyslník Eusebi Güell. Antoni Gaudí vyprojektoval zahradní město s asi 60 stavebními parcelami. Projekt měl být financován z předem zaplacených záloh za dosud nepostavené domy, našli se však pouze dva kupci – samotní stavitelé parku Gaudí a Güell. Realizace projektu se tak nezdařila a projekt zahradního města nebyl nikdy dokončen. Park posléze odkoupilo město a od roku 1926 zpřístupnilo jako městský park.

Park má rozlohu 17,8 hektarů. Osobitý styl architekta se projevuje i v těch nejmenších detailech. Promenády jsou kryty sloupořadím se sloupy ve tvaru stromů, zvlněné tvary připomínají potoky lávy. Některé plochy architektonických prvků parku jsou kryty barevnými mozaikami z glazovaných keramických střepů či skla.

Domky stojící po obou stranách hlavního vchodu nesou typické znaky Gaudího rukopisu. Hlavní vstup do parku je řešen širokým schodištěm, vedoucím k Síni sta sloupů (katalánsky Sala de les cent columnes, španělsky Sala de las Cien Columnas). Síň je tvořena 86 sloupy připomínajícími stalagnáty v obrovské jeskyni. Sloupy nesou rozlehlou terasu, jež je lemována zvlněným, mozaikou zdobeným zábradlím, upraveným současně jako lavice na sezení. Terasa tvoří dominantu parku a je místem setkávání lidí a různých slavností. V parku stojí dva domy, v nichž bydleli Eusebi Güell (až do své smrti v roce 1918) a Antoni Gaudí, v jehož domě se nyní nachází museum věnované tomuto katalánskému architektovi.

Vzhledem ke své vyvýšené poloze na kraji města je park místem klidu kontrastujícím s okolním ruchem katalánské metropole. Park Güell se rozhodně vyplatí navštívit.Ve středu parku je navíc rozlehlá terase s nádherným výhledem na město.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist