Kostel Santa Maria del Mar

Santa Maria del Mar je impozantní kostel nacházející se v barcelonské čtvrti La Ribera ve východní části města. Pro snadnější orientaci stačí říct, že je v husté zástavbě nedaleko přístavu. Santa Maria del Mar je proslulý jako nádherná ukázka čisté katalánské gotiky.

Kostel Santa Maria del Mar přitom stojí na místě, kde byl původně římský hřbitov a po něm románský chrám z 9. století. Na tomto hřbitově spočinula zřejmě i světice sv. Eulálie, jejíž ostatky jsou zde ochraňovány dodnes.

Stavba gotického kostela tedy vyrostla na základech předchozího chrámu Panny Marie. Začalo se 25. března 1329 a skončilo už 3. listopadu 1383. Tedy pouhých 55 let, což byla tehdy u podobně velkého chrámu neuvěřitelně krátká doba. Hlavním architektem byl Berenguer de Montagut, který využil středomořské světlo, jež se okny dere do budovy a dodává jí tak neopakovatelné kouzlo.

Stavba byla poničena za občanské války, přesto se zachovala a dnes patří k nejoblíbenějším kostelům. Chrám je otevřen denně a to Po-Ne 9-13:30 a 16:30-20:00.

Kostel je obklopen úzkými uličkami, takže se velmi těžko vytváří nějaký ucelenější dojem. Nejvíc je vidět z Fossar de les Moreres a Plaça de Santa Maria, kde se dříve nacházeli pohřebiště. Přesto je téměř 100 metrů dlouhá katedrála opravdu impozantní. Zajímavostí jsou také věže, ta severo-západní byla dokončena už v roce 1496. Její druhý společník ale až v roce 1902.

Interiér kostela Santa Maria del Mar

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist