Náměstí Catalunya

Plaça de Catalunya nebo také katalánsky Plaa de Catalunya je jedno z nejdůležitějších náměstí v Barceloně. Nachází se asi 1.3 kilometru ve vnitrozemí za přístavem na hranici starého města (Barri Gotic, Raval a Ciutat Vella) a novější čtvrti Eixample postavené v 19. století.

Na náměstí Catalunya se střetává hned několik velmi důležitých ulic a to Passeig de Gracia, Rambla de Catalunya, La Rambla a pouze pro pěší vyhrazená ulice de l’Angel. To čím je toto náměstí velmi známé jsou kašny s fontánami. Jsou tu hned čtyři a to v každém rohu jedna. Kolem dokola se nacházejí stromy poskytující chládek. Nejhezčeji vydlážděný je samotný střed náměstí a to ve tvaru oválu.

Jinak šířka náměstí je 200 metrů a délka v jednom místě až téměř 300 metrů. To poskytuje plochu 50.000 metrů čtverečních. Náměstí se nachází v centru města v blízkosti je spousta atrakcí a tak bývá po většinu dne rušné a plné lidí (hlavně tedy turistů).

Samotné náměstí má přitom poměrně krátkou historii a vzniklo až v 19. století po zbourání městských hradeb. Ačkoliv se s plánováním začalo už roku 1859, kdy náměstí bylo plánované jako součást nového urbanistického plánu Rovira, tak k skutečné výstavbě došlo až roku 1888 v souvislosti s velkou výstavou v Barceloně. Další změny navrhl architekt Francis Nebot v roce 1929, kdy se zde konala další tentokrát už mezinárodní výstava. Zároveň se také začalo s realizací metra, které zde má jednu z důležitých zastávek.

Náměstí je centrem společenského života a tak i kolem Place de Catalunya se nachází divadla, nákupní centra, restaurace, kavárny, hotely i sídla bohatých firem.

Impozantní náměstí Catalunya v noci.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist