Jak chutná Barcelona aneb Katalánská kuchyně

Barcelona je hlavním městem Katalánska a můžete zde ochutnat některé pokrmy, které se jinde ve Španělsku navaří. I když samozřejmě základ je stejný, ale to se s trochou nadsázky dá prohlásit o celém středomoří. Protože jednoduchá jídla, ve kterých nesmí chybět olivový olej a voňavý česnek, skutečně nejsou v těchto zeměpisných šířkách žádnou vzácností. Kuchyně Barcelony a okolí také čerpá ze své blízkosti k Provence a celkově Evropě, takže zde více než kde jinde najdete zajímavé mísení chutí a vůní evropské a orientální kuchyně. Právě ona exotika orientu je zde patrná od středověku, kdy ještě bylo Španělsko obsazeno maury.

Španělé mají navíc rádi vše hezky barevné, aby to působilo také trochu esteticky. Porce zde bývají opravdu velké a vydatné. Hlavně v rodinách jsou totiž rozšířené kotlíky, kdy se opravdu doslova do kotle dá všechno dobré co se doma najde a navaří se z toho obrovitá kopa jídla. Jednou z variant tohoto tradičního hromadného jídla je i paella, kterou bych se nebál označit za národní Katalánské nebo dokonce Španělské jídlo. Jedná se de facto o originální a mimořádně chutnou pochoutku z rýže, masa, směsí koření a zeleniny, která se také vaří na velkých pánvích.

Nyní ale něco také k dalších hlavním chodům a pochoutkám, které na vás v Barceloně čekají. V menu každé restaurace najdete nespočet variant různých rybích specialit, včetně korýšů a dalších mořských plodů. Maso i ryby se zde servíruje s krémem z česneku a olivového oleje – tzv. alioli, jak už jsme se ostatně zmínili na začátku tohoto článku. Z dalších masitých pokrmů, které jsou zde oblíbené jmenujme například tradiční tlačenku butifarra, která je obzvláště výborná s toustem udělaném na olivovém oleji a čerstvou zeleninou. Tlačenka se dá výborně nahradit některými z mnoha druhů zdejších pikantních klobás. Poslední lahůdkou kterou určitě neopomeňte jsou burritas – tortilly plněné grilovaným hovězím masem, s fazolemi, sýrem a samozřejmě se salsou.

A k dobrému jídlu neoddělitelně patří také dobré pití. Tím se ve Španělsku nemůžeme myslet nic jiného, než kvalitní víno. Španělská vína jsou proslavená po celém světě, určitě znáte například výborné zdejší sherry. Neméně slavná a kvalitní jsou i pak také kvalitních bílá katalánská vína.

Jedna odpověď

  1. MICHAELA 18 května, 2017 v 14:37 #

    dobry den poslaly by ste mi na facebook vas recept na tu Barcelonu dekouji

Okomentovat článek

TOPlist